poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Cathy Kelly "Raz w życiu"

Cathy Kelly
"Raz w życiu"
472 strony
Irlandia, miasto Ardagh i nietypowy sklep  - dom towarowy Kenny's. Nietypowy, gdyż właściciel stara się od lat, aby towary w nim były wyjątkowe, a nie takie jak można znaleźć w każdym innym sklepie. Można więc nabyć tu ręcznie tkane przepiękne gobeliny tworzone przez wyjątkową kobietę Gwiazdę Bluestone czy autorską serię biżuterii stworzoną przez młodą artystkę. Pracownicy lubią swoje miejsce pracy, a sam właściciel - David Kenny, dba o pokoleniowy interes. Jednak wszechobecny kryzys daje się wszystkim we znaki i zaczynają krążyć pogłoski, że sklep ma być wykupiony przez inną sieć.

David nie jest głównym bohaterem tej powieści. Jest nią za to jego żona - Ingrid Fitzgerald, odnosząca wielkie sukcesy dziennikarka. Ingrid jest uważa się za wielką szczęściarę: ma wspaniałego i kochającego męża, dwójkę dorosłych już dzieci, wygodne życie, genialną pracę. Sielskość przerywa śmierć Davida, nagły atak serca. Rozbita wdowa stara się uporządkować na nowo życie i odnajduje bezsprzeczne dowody na to, że jej ukochany mąż miał romans... Za wszelką cenę próbuje się dowiedzieć kto to był i chce dotrzeć do powodów, dla których mąż się w to wplątał.

To nie jedyna historia przedstawiona w tej książce. Poznajemy Charlie, którą matka wiecznie w życiu pomija. Choć ma już własną kochającą rodzinę, próbuje dociec czemu to jej starsza siostra jest wiecznie faworyzowana. Najbardziej poruszyła mnie jednak historia Natalie, której mama zmarła gdy  miała 3 latka. Choć wychowywała się w pełnej miłości rodzinie i jej macocha była dla niej wspaniała ciągle odczuwała brak mamy. Zbiegiem okoliczności jest jej dane poznać prawdziwą, pełną bólu i cierpienia a potem wielkiej miłości historię mamy. A najbardziej wzruszającym momentem jest chwila, gdy dostaje do przeczytania poradnik napisany z myślą o niej przez mamę - pełen miłości i mądrości przekaz kobiety, która musi pogodzić się z nieuniknioną śmiercią.

Cathy Kelly
Cathy Kelly to urodzona w Belfaście, a wychowana w Dublinie irlandzka pisarka. Zanim oddała się wyłącznie pisaniu była dziennikarką przez 13 lat piszącą dla "Sunday World". Po sukcesie swojej trzeciej książki postanowiła z dziennikarstwem się pożegnać i zajęła się wyłącznie pisaniem. Udało jej się nawet zepchnąć z listy bestsellerów Dana Browna i samą J.K. Rowling :). Ma w sowim dorobku kilkanaście powieści i z wielką przyjemnością sięgnę po kolejne.

"Raz w życiu" czytałam z wielką przyjemnością, dałam się ponieść emocjom przeżywanym przez bohaterów. Przenosiłam się w czasie wraz z ich wspomnieniami.  Układałam całościowy obraz z podrzuconych elementów, bo choć to powieść opowiadająca wiele historii one wszystkie mają gdzieś wspólny mianownik.Wyzwania: Book-TrotterPod hasłemPrzeczytam tyle ile mam wzrostuCzytam opasłe tomiskaZ półki 2014.

5 komentarzy:

 1. Okładka budząca miłe skojarzenia + pozytywna i zachęcająca recenzja= dodaję książkę do mojej listy :)

  A Ciebie chciałam zaprosić do zabawy na moim blogu- "Najpierw książka, potem film!". Szczegóły znajdziesz w tym poście: http://my-blueberry-life.blogspot.com/2014/04/najpierw-ksiazka-potem-film.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Też mam w planie na kwiecień Cathy Kelly :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa jestem po co sięgniesz :)

   Usuń
  2. Chyba po to samo. Mam jeszcze The Honey Queen, ale Raz w życiu pasuje z liczbą stronic. ;)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawa i optymistyczna okładka. Autorka też przyciąga wzrok. Ale nie to, żebym była powierzchowna :P Myślę, że maj to idealna pora na takie książki. Z chęcią sięgnę,bo zapowiada się smakowicie.

  OdpowiedzUsuń