niedziela, 22 września 2013

Agatha Christie "Tajemniczy przeciwnik"

Agatha Christie
"Tajemniczy przeciwnik"
304 strony
Dwójka młodych, żądnych przygód bezrobotnych przyjaciół - Tommy Beresford i Tuppence Cowley - wplątuje się w międzynarodową aferę. W wyniku niespotykanego zbiegu okoliczności zostają nieoficjalnie zatrudnieni przez Pana Cartera - byłego członka brytyjskiego wywiadu - do odnalezienia niejakiej Jane Finn, która wraz z niezwykle cennymi dla światowego pokoju dokumentami zaginęła podczas akcji ratunkowej statku Lusitania.

Młodzi detektywi nie zdają sobie sprawy w jak poważne kłopoty się pakują - przyjdzie im się zmierzyć z tajemniczym Panem Brownem, którego całkowicie opanowała chęć zawładnięcia światem....

Doskonała książka! To w niej Pani Christie powołuje do życia parę Tommy'ego i Tuppence, których połączy coś więcej niż wspólna praca :). Pojawią się również później jeszcze w kilku książkach i z powodzeniem będą rozwiązywać kryminalne zagadki.
Tuppence i Tommy

W 1983 roku Tony Wharmby nakręcił na podstawie tej powieści film dosyć wiernie oddający książkę. W rolę Tuppence wcieliła się Francesca Annis, Tommy'ego zaś zagrał James Warwick.

Z przyjemnością go oglądnęłam i byłam zachwycona doborem aktorów - według mnie idealnie dopasowali się do postaci stworzonych przez Agathę Christie. I choć czasem były widoczne pewne niedopracowania, szczególnie przy scenach kręconych ewidentnie w studio, gdzie było widać sztuczność - myślę, że jeszcze nie raz film obejrzę :).Książka i film zgłoszona do wrześniowego wyzwania:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz