sobota, 28 września 2013

Philippa Gregory "Wieczna księżniczka"

Philippa Gregory
"Wieczna księżniczka"
552 strony
Przepiękna historia prawdziwej "księżniczki krwi" - Katarzyny Aragońskiej, która już jako kilkuletnia dziewczynka wiedziała, że jej przyszłość jest związana z wstąpieniem na tron Anglii.

Katarzyna (Catalina) to córka potężnych władców - Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego. Jej rodzice tworzyli wspaniały tandem, wspólnie rządzili i podbijali kolejne mocarstwa, matka była wspaniały strategiem i żołnierzem - stąd brakowało małej Catalinie matczynego ciepła i troski. Wkrótce po tym jak została wysłana do Anglii nie mogła już liczyć na pomoc ze strony rodziny, mimo usilnych o nią próśb....

Philippa Gregory
Katarzyna poślubia następcę tronu Artura - początkowo małżeństwo jest koszmarem, jednak pewnego dnia wszystko się zmienia i młodych łączy prawdziwa miłość. Planują wspaniałe życie, reformy w królestwie i sielankę przerywa śmierć ukochanego męża. Na łożu śmierci Artur prosi ją o to, by przyznała iż tak naprawdę ich małżeństwo nigdy nie zostało skonsumowane. Dzięki temu uniknie losu młodej wdowy, która już nikomu nie będzie potrzebna.

Katarzyna w imię lojalności do ukochanego męża postanawia rozpocząć niebezpieczną grę i rozpowszechnić kłamstwo... W końcu zostaję pierwszą żoną Henryka VIII.

Wspaniała książka! Nie dało jej się zwyczajnie czytać - ją się pochłania! Historia prawdziwa i bardzo smutna. Katarzyna jawi się w niej jako kobieta niezwykła, w imię miłości zdolna przetrwać niejedno. Jej życie to pasmo wielu nieszczęść, a koniec tragiczny - stała się niewygodna dla Anny Boleyn i Henryka.

To moje pierwsze zetknięcie z twórczością Pani Gregory. Jest doskonałą znawczynią epoki Tudorów, zdobyła doktorat z dziedziny XVIII-wiecznej literatury. Po pierwszej książce jestem zachwycona, zaraz sięgam po kolejną :).

2 komentarze:

  1. Tyle osób zachwyca się tą autorką, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Już niedługo również planuję zapoznać się z jej twórczością ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. P.S. Genialna ta zakładka do książki, którą masz w nagłówku bloga, czy jak tam się nazywa ten obrazek :D Pozdrawiam!

      Usuń