wtorek, 21 października 2014

Agatha Christie "Pięć małych świnek"

Agatha Christie
"Pięć małych świnek"
260 stron
Poirot podejmuje się wyjaśnienia zagadki sprzed 16 lat. Poproszony przez Carlę Lemarchant Herkules stoi przed nie lada zadaniem, przed laty to właśnie mama młodej kobiety została oskarżona o otrucie męża - znanego malarza Amyasa Crale'a. Caroline podczas procesu zachowywała się dosyć nietypowo, nie próbowała walczyć czy wyjaśniać okoliczności całego zajścia. Pogodzona z losem dostała wyrok kary śmierci, lecz zmarła w więzieniu przed wykonaniem go. Po latach córka chce się dowiedzieć, co tak naprawdę miało miejsce i czy to możliwe, aby on odziedziczyła po mamie mordercze skłonności.

Według akt sprawy Amyasa otruła żona będąc zazdrosna o jego romans z młodziutką modelką Elsą. Użyła cukuty i podała mężowi zatrute piwo. Choć skazana za ten czyn Carla nie odwołała się od wyroku, tuż przed śmiercią napisała list do swojej córeczki  - też Carli wyjaśniający, że nie ona tego dokonała. Stąd stojąca u progu dorosłości Carla, która niebawem ma wyjść za mąż chce ostatecznego rozwiązania rodzinnej tragedii.

Aby rozwiązać zagadkę z przeszłości Poirot decyduje się odwiedzić i porozmawiać z pięcioma osobami, które były związane z rodziną Crale i były świadkami tej strasznej historii. Spotyka więc braci Blake (jeden z nich Meredith świetnie znał się na zielarstwie i to z jego zbiorów pochodziła cykuta, którą otruto Amyasa), byłą modelkę/kochankę malarza Elsę Greer, która dziś dorobiła się znacznej pozycji wychodząc za mąż za odpowiednio ustawionych w społeczeństwie mężczyzn, Cecilię Williams - oddaną guwernantkę oraz Angelę Waren - przyrodnią siostrę Carly. Angela w dzieciństwie padła ofiarą napadu złości starszej siostry i efektem tego jest paskudnie szpecąca blizna pozostała na twarzy.

Poirot nie tylko odwiedza każdą z powyższych osób, ale prosi ich także o spisanie swoich wspomnień z tamtego okresu. Dzięki tym sprawozdaniom i wysłuchaniu naocznych świadków Herkules liczy na znalezienie rozwiązania morderstwa sprzed lat.Jeśli chodzi o ekranizację to w miarę wiernie trzymała się historii książkowej, ale nie uniknięto wprowadzenia pewnych zmian choćby to, że imię córki zostało zmienione z Carli na Lucy, na Caroline zostaje wykonany wyrok śmierci i coś co najmniej mi się spodobało - drugi z braci Blake Phillip darzył swojego najlepszego przyjaciela Amyasa czymś więcej niż męską przyjaźnią...

Amyas, Caroline i Lucy
Bardzo to była poruszająca i smutna historia, mimo wszystko mówiąca o olbrzymiej miłości między małżonkami, względem dzieci czy rodzeństwa. To również lekcja dla tych, którzy za wszelką cenę chcą odkupić błędy przeszłości, czasem jak się dowiemy zupełnie niepotrzebnie. Bo co innego działać w przypływie emocji, a zupełnie co innego planować wszystko z wyrachowaniem. Poirot ponownie zachwyca, udowadnia że jest w stanie rozwiązać sprawę nie będąc na miejscu zbrodni i bazując wyłącznie na historiach opowiedzianych przez świadków. Mistrzowskie wykonanie pracy detektywa.

6 komentarzy:

 1. Obserwując Twoje lektury, dochodzę do wniosku, że wśród książek Agathy Christie są pasujące do każdego hasła Ejotka. :D ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tak :). Zawsze mam problem co wybrać do czytania, bo Agatha ma dużo pasujących tytułów, a chciałabym nie zawężać się czytelniczo tylko do niej :). Póki co na typy nie narzekam, ale powoli przekroczyłam już połowę napisanych przez Christie książek, więc może być jej stopniowo mniej.

   Usuń
  2. E, dopiero ok połowy! :) To jeszcze mogę liczyć na wiele notek o książkach Królowej :))

   Usuń
 2. Ja liczę także na notki o filmach, które oglądasz po przeczytaniu książki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam sentyment do niektórych książek Agaty! :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek czytała "Pięć małych świnek". Zazwyczaj, kiedy czytam recenzje książek Christie coś mi tam świta, że już z nimi miałam do czynienia, ale w tym przypadku nic się takiego nie wydarzyło. Koniecznie muszę nadrobić braki :)

  OdpowiedzUsuń