środa, 29 stycznia 2014

Mary Higgins Clark "Zaginiony rękopis"

Mary Higgins Clark
"Zaginiony rękopis"
318 stron
Czy to możliwe, aby właśnie odnaleziono rzekomo zniszczony przed wiekami jedyny zachowany list samego Jezusa do Józefa Arymatejczyka? Wygląda na to, że właśnie tak niesamowitego odkrycia dokonał Johnathan Lyons. Manuskrypt ów opuścił w tajemniczych okolicznościach Bibliotekę Watykańską i został odkryty właśnie w ruinach starego kościoła. Jeśli dokument jest autentyczny, jego wartość jest bezcenna. Nawet ludzkie życie nie jest w stanie przeszkodzić tym, którzy chcą go dostać w swoje ręce...

Tak poznajemy Marię Lyons, córkę sławnego archeologa, który zostaje zamordowany we własnym domu. Podejrzenie pada na związek z owym znaleziskiem i uruchamia całą lawinę wydarzeń związanych z zaprzyjaźnionymi specjalistami w dziedzinie biblijnej. Sytuację komplikuje fakt, że o zabójstwo została oskarżona Kathleen - żona zmarłego. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że cierpi ona na Alzheimera i kontakt z nią jest często utrudniony.

Maria, choć pogrążona w żałobie, postanawia odnaleźć list i zwrócić go tam, gdzie jego miejsce. Czuje, że w ten sposób będzie się mogła niejako pojednać z ojcem, z którym skłócona była od czasu odkrycia jego romansu z Lilii. Oczywiście w grę wchodzą duże pieniądze, które gotowi są zapłacić na czarnym rynku kolekcjonerzy osobliwości.

Mary Higgins Clark
 Mary Higgins Clark to amerykańska pisarka irlandzkiego pochodzenia. W szkole zachęcano ją do rozwijania umiejętności pisarskich i tak w wieku 16 lat wysłała swoje pierwsze dzieło do publikacji. Mimo odrzucenia przez wydawców nie poddała się. Ukończyła szkołę dla sekretarek i podjęła pracę w agencji reklamowej, gdzie z czasem dostawała coraz bardziej odpowiedzialne zadania. Przez blisko rok była stewardessą w liniach Pan-Am i zwiedziła kawał świata. Swój talent pisarski zaczęła rozwijać niedługo po ślubie i nie zaprzestała pomimo urodzenia i wychowywania piątki dzieci :). Niestety wcześnie została wdową, co sprawiło, że pisanie zaczęła traktować jako zawód. Dziś ponownie zamężna jest zwana "królową suspensu" a jej książki zdobyły międzynarodową sławę.

Gdzieś kiedyś coś czytałam pani Higgins, ale żebym to ja pamiętała co... Ta powieść - mimo, że to kryminał - była lekka, czytało ją się błyskawicznie i pewno gdyby nie ta notka, szybko by mi z głowy umknęła :). Miły relaks, bez specjalnego zaskoczenia.


Wyzwania: 2014 rok z 52 książkamiPod hasłemCzytamy literaturę amerykańskąPrzeczytam tyle, ile mam wzrostu.

11 komentarzy:

 1. Nie znam jeszcze twórczości tej autorki, ale możliwie, że kiedyś sięgnę po jakąś jej powieść. Może wlaśnie po "Zaginiony rękopis"? :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja mama zaczytywała się kiedyś w jej powieściach :) Z własnych doświadczeń pamiętam tylko "Pustą kołyskę" i zrobiła na mnie całkiem niezłe wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka ok, ale no cóż... szału nie było :)

   Usuń
 3. Czytałam tej autorki "Na ulicy, gdzie mieszkasz" i podobało mi się. Chętnie przeczytałabym powyższą!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa opinia.

  może dołączyłabyś do mojego wyzwania?
  http://hugekultura.blogspot.com/2014/01/wyzwanie-historia-z-trupem.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za zaproszenie, ale chwilowo mam już mnóstwo wyzwań na ten rok :)

   Usuń
 5. Bardzo lubię jej książki - może ich się nie zapamiętuje na całe życie ale mile spędza się przy nich czas. :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś czytałam całkiem sporo powieści tej pani. Mało pamiętam szczegółów, tylko ogóle wrażenia. W kilku książkach, pisanych z córką, występowała pani w średnim wieku, która wygrała kupę kasy na loterii, założyła fundację, a przy okazji ciągle pakowała się w jakieś kryminalne tarapaty. :) Lubiłam ją. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam jeszcze tej autorki, ale może kiedyś to zmienię.

  OdpowiedzUsuń