piątek, 17 stycznia 2014

Jodi Picoult "Bez mojej zgody"

Jodi Picoult
"Bez mojej zgody"
528 stron
Anna ma 13 lat i wie w jaki sposób przyszła na świat. Nie była owocem wielkiej miłości, choć rodzice bardzo ją kochają; nie była też "wpadką". Została skonstruowana - jej materiał genetyczny musiał idealnie pasować do jej siostry Kate, która jest chora na niezwykle odporny rodzaj białaczki.

W tej powieści Jodi Picoult poznajemy rodzinę Fitzgeraldów: rodziców Sarę i Briana oraz dzieci Jessye'go, Kate i Annę. Nie jest to zwykła rodzina gdyż życie wszystkich domowników jest podporządkowane chorobie jednej z córek. Annę poznajemy w momencie gdy jako 13-latka wkracza do biura prawnika i prosi go, aby pomógł jej wygrać sprawę. Jej przedmiotem ma być samodzielne podejmowanie decyzji w kwestiach medycznych. Jak się okazuje Anna od początku swojego życia stanowi niecodziennego "dostawcę" rzeczy najpotrzebniejszych do przeżycia starszej siostry np. szpiku kostnego, granulocytów czy jak to ma się wydarzyć niebawem - nerki. Dziewczyna ma już dość takiego życia, bycia towarem zastępczym, którego indywidualnych potrzeb nikt zdaje się nie dostrzegać.

Niesamowita to historia opowiadana z perspektywy każdej z osób żyjących w tak ciężkiej sytuacji. Trudne decyzje, ciągłe życie w strachu i w cieniu zabójczej choroby. Nie byłam w stanie określić kto ma rację, argumenty każdej ze stron wydawały mi się logiczne... Powieść wzruszająca, a końcówka mnie absolutnie zaskoczyła, polały się łzy oj polały. Nie spodziewałam się takiego zakończenia, co zdecydowanie przemawia na korzyść książki.

Muszę się przyznać, że jeszcze do niedawna nie sięgałam po tego typu historie. Jak dotąd przeczytałam 2 książki Picoult i coś czuję, że jej powieści będą w stylu trudnych wyborów. Ale tak bardzo spodobał mi się jej styl pisania, że od dziś przestaję się odżegnywać od kolejnych gatunków :).

 

Wyzwania: Grunt to okładkaCzytamy literaturę amerykańskąPod hasłemZ półki 20142014 rok z 52 książkamiTrójka e-pik

7 komentarzy:

 1. Dlatego nigdy nie mówię nigdy żadnemu gatunkowi literackiemu. Też miałam kilka takich przemiłych rozczarowań. Np: z Lemem:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pare lat temu ogladalam film pod tym samym tytulem i wtedy nie wiedzialam, ze jest na podstawie ksiazki. Teraz pora nadrobic zaleglosci i przeczytac ksiazke :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pare lat temu ogladalam film pod tym samym tytulem i wtedy nie wiedzialam, ze jest na podstawie ksiazki. Teraz pora nadrobic zaleglosci i przeczytac ksiazke :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pare lat temu ogladalam film pod tym samym tytulem i wtedy nie wiedzialam, ze jest na podstawie ksiazki. Teraz pora nadrobic zaleglosci i przeczytac ksiazke :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pare lat temu ogladalam film pod tym samym tytulem i wtedy nie wiedzialam, ze jest na podstawie ksiazki. Teraz pora nadrobic zaleglosci i przeczytac ksiazke :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam Picoult i bez wahania sięgam po każdą książkę jej autorstwa. "Bez mojej zgody" była jedną z pierwszych. Oczywiście zapadła mi w pamięć... :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Moim zdaniem najlepsza książka Picoult :)

  OdpowiedzUsuń