wtorek, 12 sierpnia 2014

Agatha Christie "Noc i ciemność"


Agatha Christie
"Noc i ciemność"
164 strony
Mike Rogers to typ człowieka, który nie bardzo może sobie znaleźć swoje miejsce na ziemi. W żadnej pracy nie udaje mu się dłużej zagrzać miejsca i jest to niewątpliwie frustrujące. Tym bardziej, że Mike by chciał mieć dużo, posiadanie zaczyna opanowywać jego umysł i tu wkracza przepiękna i niezwykle bogata Ellie.

Ellie pochodzi ze Stanów i jest nieprzyzwoicie bogata. Spotyka Mike'a na drodze prowadzącej do "Cygańskiego Gniazda" - przepięknie położonej posiadłości, na której ciąży cygańska klątwa. Młodzi zakochują się w sobie, a niebawem pobierają w wielkiej tajemnicy przed wszystkimi. Z marzeniami Michaela oraz zasobami finansowymi Ellie wkrótce zostają nowymi posiadaczami starego domu, który zostaje zburzony, a na jego miejscu powstaje architektoniczne dzieło stworzone dla niego przez światowej sławy Santonixa.

Ellie jako milionerka ma w swoim otoczeniu mnóstwo osób, które chcą nią (czytaj jej finansami) kierować według swoich koncepcji. Przed tymi wszystkimi drapieżnikami chroni ją Greta - dama do towarzystwa, opiekunka, przyzwoitka - nieoceniona kobieta orkiestra. Mike ma obawy, że wpływa ona zbytnio na Ellie i wydaje się, że nie pała do niej sympatią. Tym bardziej, że Greta wprowadza się do ich nowego wymarzonego domu, by wspierać swoją podopieczną.

Życie toczy się powoli, Ellie martwi się coraz częściej cygańskimi pogróżkami, ale stara się cieszyć każdym dniem. Uwielbia konne przejażdżki i pewnego dnia z jednej z nich nie wraca. Zrozpaczony Mike zostaje niezwykle bogatym młodym wdowcem, ale czy klątwa i jego dopadnie?Filmowo znowu 2 ekranizacje.

"Noc i ciemność"
1972, reż. Sidney Gilliat
Pierwsza z nich pochodzi z 1972 roku i choć początkowo sama Christie była zadowolona z wyboru scenarzysty i reżysera, końcowo nie podobała jej się ilość golizny przedstawiona w filmie - zabieg zupełnie niepotrzebny i nie wpływający na historię w żaden sposób...

Mike i Ellie
Byłam zaskoczona pozytywnie jak dobry film udało się nakręcić. Pełen napięcia, dobry thriller w realiach wczesnych lat 70-tych. Drobne zmiany kosmetyczne  nie wpłynęły na fabułę, a jedynie sprawiły, że historia bardziej się wpasowała we współczesne realia.

Kolejna adaptacja jest jedną z najbardziej ostatnich, bo to wchodzący w skład 6-tego sezonu Panny Marple z Julią McKenzie film nakręcony w 2013r.

Jane Marple i Michael Rogers
Po ostatnich doświadczeniach filmowych, kiedy to do ekranizacji wciągano niewystępującą w książce Pannę Marple miałam obawy jak tym razem się całość zaprezentuje. Niepotrzebnie, bo było wspaniale! Pięknie, w zasadzie bardzo zgodnie z powieścią i nie ukrywam lekko zabarwione thrillerem, ale taka ta historia po prostu jest.

Nie będę ukrywała, że tą książką Christie mnie wcisnęła w fotel! Nie spodziewałam się, że po tylu już przeczytanych jej dziełach pisarka będzie w stanie mnie tak zaskoczyć. Ta powieść to zdecydowanie mroczny thriller psychologiczny napisany przez kogoś, kto bardzo potrafi dokonać niezwykle spostrzegawczych obserwacji i świetnie studiuje cudzy charakter. To powieść o tym jak żądza posiadania potrafi zawładnąć jestestwem i pożreć człowieka całkowicie.

Wyzwania: Na tropie AgathyPod hasłemPrzeczytam tyle ile mam wzrostu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz