czwartek, 14 sierpnia 2014

Małgorzata Musierowicz "Kalamburka"

Małgorzata Musierowicz
"Kalamburka"
288 stron
To inna niż wszystkie część Jeżycjady, opowiada bowiem nie kolejne losy rodziny Borejków i jej najbliższych, ale zabiera nas w podróż w czasie. Przenosi nas do Polski jeszcze przed II wojną światową, gdzie możemy być świadkami narodzin Melanii - czyli znanej nam Mili - mamy Borejków, ukochanej żony Ignacego.

W tej części poznajemy też historię Gizelii Kalemby, która stała się dla Meli mamą w czasie, gdy ta straciła oboje rodziców. Gizela to osoba twardo stąpająca po ziemi, nie pozwalająca sobie na chwile słabości, niezwykle zaradna i mająca na celu wyłącznie dobro Mili.

Piękny wątek to ten opowiadający o miłości Mili i Ignacego. Dowiadujemy się jak poznali się jako dzieci, jak potem ich drogi się zeszły gdy już byli starsi. Jesteśmy świadkiem jak się w sobie zakochują i postanawiają stworzyć własny dom. Ach i w końcu dowiadujemy się jak Borejkowie wylądowali na Roosevelta 5 i co też takiego Mila skrupulatnie pisze w rozlicznych zeszytach :).

Bardzo mnie wzruszyła ta książka. Czytelnik może być świadkiem zmian jakie zachodziły w kraju na przestrzeni lat, to piękne świadectwo historii i przemian z jakimi musieli sobie radzić wtedy ludzie. To również wzruszająca opowieść o wartościach, które nie zmieniają się wraz z upływem czasu.

Wyzwania: Polacy nie gęsi...Czas na JeżycjadęZ półki 2014Przeczytam tyle ile mam wzrostuCzytam opasłe tomiska.

7 komentarzy:

 1. Wbrew pozorom to moja jedna z ulubionych części Jeżycjady a Gizela jest w niej moją faworytką :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Kalamburka" to jedyny tom Jeżycjady, którego jeszcze nie czytałam. Nie zdobywałam ich chronologicznie, pewnie dlatego. Z Twojego opisu już widzę, że mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to nie ma na co czekać tylko brać się za książkę :)

   Usuń
 3. Naprawdę była wzruszająca i cieszę się, że taka część powstała:) kiedyś znów będę musiała przeczytać całą Jeżycjadę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mila i Ignacy Borejkowie w pełni na ten tom zasłużyli :)

   Usuń
 4. Uwielbiam rodzinę Borejko. Pokochałam tę rodzinkę i mam zamiar jeszcze raz przeczytać całą ,,Jeżycjadę" :D

  OdpowiedzUsuń