środa, 6 sierpnia 2014

Małgorzata Musierowicz "Imieniny"

Małgorzata Musierowicz
"Imieniny"
208 stron
Ten tom Jeżycjady w zasadzie kręci się wkoło imienin najróżniejszych bohaterów. Książka rozpoczyna się wspólną imprezą wydaną na cześć dwóch Grzegorzów - męża i Ignacego Grzegorza - syna Gabrysi. Róża wychodząc wieczorem z małym Ignasiem na spacer gubi go, a na odsiew przybywa jej bracia Lelujkowie w liczbie 3 sztuki.

Ignacy Grzegorz się odnajduje, jednak nieświadoma niczego Róża wywołuje piorunujące wrażenie na Lulejkach i teraz każdy z nich na drodze uczciwej rywalizacji  będzie starał się o jej względy. Planem wyjściowym są obchody przez chłopców swoich imienin: Lucjusza, Adriana i Wiktora. Dni te następują zaraz po sobie, a Róża zostaje zobligowana każdy z tych wyjątkowych dni spędzić z solenizantem. Lulejkowie przekonani o powodzeniu swojego planu nie biorą pod uwagę - podobnie jak sama Róża - zaistnienia na scenie uczuciowej niejakiego Fryderyka Schoppe, wyjątkowo uzdolnionego kolegi klasowego Róży...

Laura - Tygrysek natomiast przeżywa ciężkie chwile. Jest niebywale zazdrosna o Różę i jej powodzenie. Czuje się niekochaną i odrzuconą, bo przecież jej ojciec nie widział jej nigdy w życiu. Bardzo jest dziewczyna pogubiona i rozżalona i mam wrażenie, że będzie się ojca starała odnaleźć.

Książka kończy się oczekiwaniem rodziny na Różę - Pyzę, która to nie pojawia się na własnej imprezie imieninowej. Solenizantka dzwoni z usprawiedliwieniem do mamy i przekazuje jej dobrą wiadomość, której treść jeśli chcecie poznać musicie po książkę sięgnąć :).

U Borejków jak zwykle ciepło domowe, głębokie rozmowy i mnóstwo pozytywnych uczuć. Ach i zmywarka, która narobi nie lada zamieszania w życiu rodzinnym :). Z chęcią sięgnę po kolejne losy tej sympatycznej i wielopokoleniowej rodziny.

Wyzwania: Czas na JeżycjadęPolacy nie gęsi...Pod hasłemZ półki 2014Przeczytam tyle ile mam wzrostuCzytam opasłe tomiska.

4 komentarze:

 1. Bardzo lubię "Jeżycjadę", mam w domu całą kolekcję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolekcjonuję "Jeżycjadę"! W "Imieninach" było również porwanie, co tata Borejko określił jako "raptus puellae", a także ankieta Tygryska. Laura (Tygrysek) pytała przechodniów co by zrobili, gdyby dowiedzieli się, że ich przyjaciel jest ... Homo sapiens :)
  W tym tomie także, bezkonkurencyjny jest Bernard Żeromski, w charakterze słonia w składzie porcelany, który jak opowiada, wcale, ale to wcale nie należy do ludzi, którzy przychodzą komuś do domu i zjadają im ich kolację :) Doprawdy? :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Też uwielbiam Jeżycjadę, choć po "Imieninach" już zaczynam się czuć przy tych książkach staro ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, to sympatyczna i ciepła książkowa rodzina.

  OdpowiedzUsuń