wtorek, 30 września 2014

Agatha Christie "Wczesne sprawy Poirota"

Agatha Christie
"Wczesne sprawy Poirota"
304 strony
Uprzedzam lojanie, że poniższy wpis jest tylko dla wytrwałych :). Zasmakowałam w opowiadaniach i pani Christie przygotowała dla mnie nie lada ucztę.

Tym razem przeżyłam z Herkulesem Poirot aż 18 różnych historii, nie muszę dodawać że zakończonych sukcesem. A filmowo mogłam sobie poużywać, bowiem na podstawie aż 15 nakręcono filmy!

Opowiadanie jest doskonałą formą dla ludzi nie dysponujących nadmiarem czasu, a mających problemy z cierpliwym doczekaniem zakończenia. Tu historia raz-dwa się toczy i błyskawicznie kończy i wcale, a wcale mi to nie przeszkadzało :).

Prezentację zatem czas rozpocząć:

Zabójstwo na Balu Zwycięstwa.  
Poirot i Hastings imprezują na balu :)

Inspektor Japp zwraca się o pomoc do Herkulesa Poirot w sprawie związanej z tajemniczym morderstwem na Balu Zwycięstwa. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że był to bal kostiumowy, więc trudno mieć pewność, czy widziana osoba była naprawdę tą, za którą się podawała. Ginie Lord Cronshaw, a następnego dnia okazuje się, że jego narzeczona Coco Courtney przedawkowała narkotyki.
Grupa, z którą Cornshaw był na balu ubrana byla w pasujące do siebie kostiumy reprezentujące postacie z Comedia dell'arte - był tam więc Harlekin, Pierrot i reszta zgrai :). Kostiumy były wiernymi kopiami strojów jakie miały na sobie drogocenne porcelanowe figurki i właśnie w detalu odzieżowym, a dokładnie pomponie Poirot znajduje ślad, który doprowadzi do znalezienia mordercy.
W filmie Poirot jest jednym z gości balu, więc w sprawę angażuje się niejako automatycznie. Co do zabawnych momentów to polecam dokładne prześledzenie wizyty Poirota w rozgłośni radiowej i jego udzielenie głosu w jednej z audycji :).

Przygoda kucharki z Clapham.

Hastings i Poirot podczas
wyprawy na wieś :)
Hercule Poirot otrzymuje nietypowe jak dla niego zadanie. Nie jest to sprawa waga państwowej ani historia zapierająca dech w piersiach. Niejaka pani Todd prosi go o odszukanie zaginionej kucharki, która bez powiadomienia opuściła pracę. Wszystko wygląda na przygotowane z góry odejście, gdyż niebawem pojawia się kurier pod odbiór spakowanego kufra z dobytkiem kucharki.
Początkowo niechętny Poirot zaczyna węszyć i z każdą chwilą okazuje się, że sprawa jest bardziej skomplikowana niż mogły na to wskazywać poszlaki. Czy możliwe, że jednak będzie to sprawa wielkiego formatu?
W filmie Poirot musi udać się na poszukiwania zaginionej kucharki, wyrusza z Hastingsem na wieś, a dla takiego mieszczucha jak Herkules ceniącego sobie wygodę będzie to nie lada wyprawa :).

Zagadka z Kornwalii.
Hastings, Poirot i Japp dyskutują na
kornwalijskim targu
Tym razem do Poirota przybywa niejaka pani Pengelley i mocno zestresowana w końcu wyrzuca z siebie, że obawia się iż jej mąż od pewnego czasu ją podtruwa. Herkules stara się znaleźć motyw, okazuje się, że to nie ewentualne pieniądze ale wolna ręka - po śmierci żony pan Pengelley mógłby się związać ze swoją młodą pracownicą. Poirot obiecuje zająć się sprawą i postanawia odwiedzić swoją nową klientkę następnego dnia. Jakimż zaskoczeniem dla niego jest informacja, że pani Pengelley umiera na krótko przed jego przyjazdem.
Poirotowi wystarczy wnikliwa obserwacja i czas, by rozwikłać zagadkę. Tym razem polegał na niezawodnym zjawisku panującym w maleńkich miasteczkach - plotki nikomu nie pozwolą na spokój.
W filmie mina Hastingsa, który spotyka recepcjonistę pana Pangelley'a - bezcenna :).


Przygoda Johnniego Waverly.
Hastings, Ada Waverly, Poirot,
Markus Waverly
Rodzina Wavelry dostaje od pewnego czasu anonimowe pogróżki nakazujące im trzymać się na baczności - ktoś chce porwać ich 3-letniego synka. Pan domu sprowadza Poirota i wspólnie ze Scotland Yardem podejmują wszystkie środki ostrożności, aby do porwania nie doszło. Podczas pobytu w rezydencji Wavelry Poirot dostrzega, że dni świetności domostwo ma dawno za sobą. Nawet serwowane posiłki są nadzwyczaj skromne i da się zauważyć, że szuka się tam oszczędności w wielu kwestiach.
Pomimo zespolonych wysiłków mały Johnnie zostaje porwany zgodnie z informacjami z anonimów. I jak to bywa w przypadku porwań - został ustalony wysoki okup. Na szczęście dla Poirota nie ma spraw nie do rozwiązania.
W ekranizacji Poirot w swoich niezwykle eleganckich lakierkach musi pokonać kawał drogi pieszo, gdyż Hastingsowi na środku wiejskiej drogi psuje się samochód. Nieskazitelna elegancja Herkulesa skutkuje odciskami :).

Podwójny dowód.
Herkules Poirot i hrabina Vera Rossakoff
Tym razem Poirot został poproszony przez Marcusa Hardmana - kolekcjonera antyków w tym niezwykle drogiej biżuterii - o pomoc w ujęciu złodzieja. Urządzając w swoim domu przyjęcie herbaciane połączone z prezentacją średniowiecznych klejnotów, gospodarz nie spodziewał się, że zostanie okradziony.
Przy sforsowanym sejfie znaleziono 2 dowody wskazujące na złodzieja, jednak aż 2 dowody wydały się podejrzane - ktoś na siłę chciał odwrócić uwagę od faktycznego sprawcy.
W filmie mamy przyjemność obserwować fascynację Poirota pochodzącą z Rosji hrabiną. To właśnie w tym opowiadaniu spotykają się po raz pierwszy. Jest nią niezwykle zauroczony, a z lektury innych powieści wiemy, że pozostała ona w jego sercu na długo.

Król trefl.
Poirot i Hastings przemierzają
odległość między domem Reedburna,
a domem Oglanderów
Grająca w brydża rodzina Oglanderów doświadcza niebywałych można powiedzieć odwiedzin - przez drzwi prowadzące do ogrodu wpada kobieta w poplamionej krwią sukni, wykrzykuje słowo morderstwo i pada zemdlona. Okazuje się, że owa niewiasta to wielkiej sławy tancerka Valerie Saintclair, w sąsiednim domu dokonano zabójstwa Henrye'go Reedburna - teatralnego impresario i wina pada na Valerie. Do Poirota zgłasza się książę Paul z Mourani i prosi o wyjaśnienie sprawy, ma zamiar niedługo poślubić Valerie i taki skandal jest zupełnie zbędny. Poza tym wierzy, że narzeczona jest niewinna.
W filmie z Valerie zrobiono znaną aktorkę.


Dziedzictwo Lemesurierów.
Tym razem Poirotowi przyjdzie się zmierzyć z rzeczą niebywałą, mianowicie klątwą jaką zostali obciążeni pierworodni synowi należący do rodu Lemesurierów. O niebywałej przypadłości rodzinnej opowiada Poirotowi i Hastingsowi kapitan Vincent Lemesurier i... następnego dnia ginie. Do Herkulesa zgłasza się wdowa, która co prawda w klątwę absolutnie nie wierzy, ale po ostatnich wydarzeniach zaczęła się bać o życie starszego syna.

Zagubiona kopalnia.
Pan Pearson i Poirot w jaskini
opiumowców
To dopiero historia na miarę dobrego filmu sensacyjnego. Poirot opowiada Hastingsowi w jaki sposób stał się posiadaczem pewnej liczby udziałów Kopalni Burma. Historia doprawdy mrożąca krew w żyłach - zaginiony sprzedawca z Chin, podejrzany pracownik banku, dyrektor tegoż banku ciągnący Poirota po przybytkach, w których czas spędzają ludzie uzależnieni od opium. A w tym wszystkim dzielny detektyw, który w ramach uznania za dobrze wykonaną pracę stał się współudziałowcem kopalni.


Ekspres do Plymuth.
Flossie Halliday i pokojówka Jane
Flossie Halliday jest córką bogatego Ebnezera Halliday i prawie rozwódką. Jedynaczka, rozpieszczana przez ojca zosstaje znaleziona martwa w pociągu jadącym do Plymuth. Giną jej cenne klejnoty, a towarzysząca jej pokojówka Jane opowiada historię, jak to jej pani kazała jej wysiąść na stacji w Bristolu i czekać na powrót.
Sprawa wydaje się prosta - morderstwo na tle rabunkowym. Jednak Halliday prosi Poirota o pomoc w ujęciu sprawcy i wymierzeniu sprawiedliwości. Poirot lubujący się w szczegółach zabiera się za sprawę, bo właśnie za dużo i zbyt dokładnych informacji go niepokoi.
Na kanwie tego opowiadania w parę lat później powstała powieść "Zagadka Błękitnego Ekspresu"

Bombonierka.
Virginie Mesnard i młodziutki Poirot
jeszcze w Brukseli
Na chwilę przenosimy się w przeszłość do czasów, kiedy Poirot był młodziutkim pracownikiem belgijskiej policji. Herkules stara się rozwiązać tajemnicę śmierci Paula Déroulard - polityka o mocno anty katolickim nastawieniu, który ma szansę zostać premierem. Ot właśnie szansę miał, bo ktoś zatroszczył się o to, by tak groźną osobę zlikwidować. Na dodatek najwyraźniej ulubione czekoladki ofiary miały coś wspólnego z jego śmiercią.
Film był przeuroczy! Poirot młodziutki dzielnie prowadzi śledztwo w Brukseli. Poznajemy jego pierwszą wielką miłość i dowiadujemy się skąd się wzięła piękna ozdoba noszona później stałe przez Herkulesa - srebrna broszka do butonierki, w której Poirot zawsze ma świeże kwiatuszki. Końcowa scena - niezwykle wzruszająca...

Projekt okrętu podwodnego.
W środku nocy Poirot zostaje wezwany do rezydencji Lorda Alloway'a, który to stoi na czele ministerstwa obrony i jest potencjalnym przyszłym premierem. Sprawa jest wagi państwowej - zaginęły plany nowego modelu łodzi podwodnej, byłoby katastrofą gdyby dostały się w ręce szpiegów działających na szkodę Anglii.
Poirot zaczyna dyskretnie przesłuchiwać spędzających w rezydencji Lorda gości i z każdą historią wydaje mu się wręcz nieprawdopodobne, aby kradzieży dokonał ktoś spoza towarzystwa. Musi poskładać wszystkie kawałki zawiłej układanki by ocalić bezcenne plany.
Opowiadanie posłużyło niemal za kalkę późniejszego zatytułowanego "Niewiarygodna kradzież", które czytelnik może znaleźć w zbiorze "Morderstwo w zaułku".

Mieszkanie na trzecim piętrze.
Poirot i inspektor Japp
w tle Pat, Donovan i Mildred
Czwórka przyjaciół wraca z przedstawienia do mieszkania Patrici Garnett. Roztargniona gospodyni zauważa, że nie ma klucza do drzwi i grupa nie będzie miała jak wejść do domu. Z pomocą przychodzą mężczyźni  - Donovan i Jimmy i wpadają na pomysł dostania się do mieszkania za pośrednictwem windy do węgla. Mylą mieszkania i lądują piętro niżej. Okazuje się, że w mieszkaniu leży martwa kobieta - Pani Grant.
Do śledztwa dołącza Poirot, jako że tajemnicze zabójstwo ma miejsce w jego bloku. Razem z Jappem znajdują wskazówki, które mają jedynie zmylić przedstawicieli prawa i odciągnąć uwagę od prawdziwego podejrzanego.
W filmie Poirot nabawił się paskudnego przeziębienia i był niezwykle zrzędliwy. Razem z Hastingsem wybrał się na przedstawienie do teatru, gdzie próbował wytypować mordercę w oglądanej sztuce - przezabawna historia :).

Podwójna wina.
Poirot i Hastings przed sklepem
Elizabeth Penn
Po raz kolejny Poirot próbuje odpocząć i wyciszyć swój umysł. Tym razem udaje się z Hastingsem na wybrzeże Davon. Po kilku dniach odpoczynku detektyw otrzymuje błagalny list od z prośbą o pomoc. I właśnie w drodze do Charlock Bay spotyka młodziutką Mary Durrant pracującą dla ciotki doskonale znającej się na antykach. Mary wiezie bardzo cenne miniatury na sprzedaż i w trakcie podróży zostaje okradziona. Poirot podejmuje się odzyskania skradzionych przedmiotów, a podejrzenia padają na dziwnie zachowującego się mężczyznę  - dziwnie według Poirota, bowiem młodzieniec ów próbuje właśnie zapuścić wąsy :).
Filmowo wątek człowieka z lichymi wąsami został poszerzony i dzięki temu widz mógł obejrzeć samochodowy pościg.

Tajemnica Market Basing.
Japp, Poirot i Hastings spędzają uroczo weekend na wsi. Delektując się niedzielnym śniadaniem Japp wcześniej rozpoznany jako szycha ze Scotland Yardu zostaje poproszony przez lokalnego policjanta o pomoc w rozwikłaniu sprawy. Niejaki Walter Protheroe został znaleziony martwy w swej sypialni. Wszystko wskazuje na samobójstwo, jednak zmarły trzyma broń w złej ręce. Poirot i jego nieoceniony nos wkraczają do akcji.
Historia owa została przerobiona potem na opowiadanie "Morderstwo w zaułku" wchodzące w skład zbioru 4 opowiadań o tym samym tytule. O ile osoby dramatu się zmieniły, wskazówki i główny motyw pozostały bez zmian.

Gniazdo os.
Claude Langton, Molly Deane i
fragment Johna Harrisona :)
Poirot postanawia w tej historii zapobiec ewentualnemu morderstwu. Sprawa kręci się wokół zazdrości o kobietę Molly Deane. Molly była zaręczona z Johnem, lecz odeszła od niego i związała się z Claudem. A pretekstem do uruchomienia niecnego planu jest nastręczające trudności gniazdo os znajdujące się na terenie posiadłości Harissona. Osy ma tępić Langton, zamiast benzyny idzie w ruch duża ilość cyjanku potasu zamiast wcześniej stosowanej benzyny tępiącej owady.
Jakiej zbrodni chce Poirot zapobiec i czy mu się uda - musicie koniecznie się sami przekonać i przeczytać to opowiadanie.Dama z woalką.
nie zdradzę kto jest kto, żeby nie psuć
lektury :)
Lady Millicent Castle Vaughan, niezwykłej urody młoda dama zjawia się u Poirota i prosi o pomoc. Początkowo skrywa swą twarz, gdyż w grę wchodzi jej reputacja - dama ma w niedługim czasie poślubić wpływowego arystokratę. Skandal jest jej zupełnie nie na rękę, a właśnie ktoś ją szantażuje. Wiadomo kto, ale Lady Millicent nie dysponuje tak dużą kwotą, aby odzyskać kompromitujący list. Szantażysta na domiar złego ukrył dokument w chińskim pudełeczku-łamigłówce i schował w swoim domu w Wimbledonie. Poirot rusza z odsieczą, bu uratować godność młodej damy.


Na pełnym morzu.
czyżby nowa zastępczyni
Hastingsa?
Poirot w drodze - tym razem płynie statkiem do Egiptu. Jak zwykle na takim środku lokomocji spotyka się różnorakie towarzystwo. Niewątpliwie ciekawymi postaciami jest nietypowe małżeństwo Clappertonów, ich nietypowość polega głównie na tym, że żona wybitnie mężem swym pomiata i to publicznie, bez żadnych zahamowań.
Dwie młode i sympatyczne dziewoje - Kitty i Pamela zaplanowały umilić życie biednemu kapitanowi Clappertonowi i dotrzymują mu często towarzystwa. Podczas postoju w Aleksandrii pani Clapperton wyraźnie daję mężowi znać, że nie ma absolutnie ochoty opuszczać swojej kajuty, a zwiedzanie ją zupełnie nie interesuje. Wszyscy z gości udają się na ląd, po powrocie odkrywają, że kobieta leży w swoim łóżku martwa.
Poirot swoim zwyczajem zgarnia wieczorem pasażerów do salonu. Tam z pomocą lalki występującej w przedstawieniu brzuchomówcy odkrywa prawdę.

Co masz w swoim ogródeczku?
Poirot z przyjaciółmi na wystawie
kwiatów
Poirot dostaje bardzo zawikłany w treści list zawierający prośbę o pomoc. Próbując się skontaktować z adresatką dowiaduje się, że ta zmarła nagle. Sprawa jest bardzo kryminalna, gdyż pani Barrowby zmarła na wskutek zatrucia strychniną. W domu z nią przebywali siostrzenica z mężem i każdy jadł to samo. Skąd więc ta nieoczekiwana śmierć?
W filmie Herkules Poirot dostępuje niebywalego zaszczytu - jeden z gatunków kwiatów ma zostać nazwany jego imieniem. Radość swą dzieli z najlepszymi przyjaciółmi.
Muszę przyznać, że przy tej lekturze bawiłam się wybornie. Całość niewątpliwie umilała często przewijająca się postać Hastingsa. I choć niektóre z pomysłów pani Christie były mi już znane z innych jej książek, nie żałuję ani chwilki spędzonej nad lekturą tejże.

Wyzwania: Pod hasłemPrzeczytam tyle ile mam wzrostuNa tropie Agathy.

10 komentarzy:

 1. O, jak ja bardzo bardzo lubiłam ten serial! Oczywiście to najlepszy Poirot, a widziałam ekranizacje z różnymi aktorami. Ma się rozumieć książki Agathy Christie również czytuję:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Agathę Christie oraz ekranizacje z Davidem Suchetem w roli Poirot :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpisuję się pod tym stwerdzeniem wszystkimi kończynami!

   Usuń
 3. Agathę Christie uwielbiam, ale jeszcze nie miałam okazji obejrzeć żadnego z filmów nakręconego na podstawie jej książek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A filmów jest już mnóstwo, ja to chyba w nałóg wpadłam :)

   Usuń
 4. Panią Christie kocham, zbieram jej książki, kiedy tylko uda mi się odłożyć trochę grosza, ale filmów nie widziałam. Kiedyś się za nie zabiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że ten zbiór opowiadań o śledztwach Poirota byłby dobrym wyborem na początek zapoznania się z twórczością autorki.

  OdpowiedzUsuń