wtorek, 30 września 2014

Mary Higgins Clark "Sen o nożu"

Mary Higgins Clark
"Sen o nożu"
245 stron
Czy to możliwie, że drzemią w tobie więcej niż jedna osobowość? I w zależności od tego, czego w życiu doświadczasz uruchamia się zupełnie inna strona ciebie samej. Mechanizm obronny? Zdecydowanie można tak powiedzieć przyglądając się życiu Laurie Kenyon.

Laurie jako mała dziewczynka została uprowadzona spod własnego domu i przez 2 lata więziona przez parę Bic'a i Opal. Gdy stała się niebezpieczna dla pary oszustów - jako większa dziewczynka już coraz więcej przecież pamiętała - podrzucili ją z powrotem. To czego przez te lata w niewoli doświadczało zaowocowało absolutnym wymazaniem tego mrocznego okresu z pamięci. Laurie zaczęła żyć, jakby nic się nie wydarzyło.

Sara  - starsza siostra Laurie - obiecała sobie już jaki dziecko, że jeśli ukochana siostrzyczka wróci do domu ona się już zawsze będzie nią opiekowała i nie pozwoli, żeby jej się coś złego przydarzyło. Mijają lata, rodzice dziewczyn giną w tragicznym wypadku co uruchamia w Laurie włączenie systemu obronnego - coraz więcej osobowości zaczyna dominować ją. Być może wszystko dałoby się wyleczyć, gdyby nie tragiczna śmierć jednego z wykładowców Laurie. Został zamordowany przy użyciu noża, który nie tyle był w posiadaniu Laurie, ale był również tematem prześladującego ją od lat koszmarnego snu.

Czy ktoś próbuje Laurie wrobić? Komu zależy na śmierci profesora? Czy Laurie jako dorosła kobieta może zaszkodzić swoim oprawcom z przeszłości? Sara postanawia stanąć w obronie siostry i zrobić wszystko, by prawda wyszła na jaw. Nawet jeśli prawda okaże się okrutna.Ciężka to była dla mnie lektura ze względu na przewijający się temat wykorzystanego dziecka. Postanowiłam się zatem skupić na kwestii rozszczepienia osobowości i niesamowitych wydarzeń będących tego efektem. Wysiłki lekarzy, by pomóc Laurie za wszelką cenę wrócić do zdrowia i ich gotowość na niebywałe odkrycia jest godna uznania. I niebywała miłość siostry - za wszelką cenę postanowiła dotrzymać danego słowa i opiekować się młodszą siostrą mimo wszystko. Lektura szybka, momentami przyprawiająca o gęsią skórkę z elementami dużej dawki zaskoczenia i tryumfującą sprawiedliwością.

Wyzwania: Grunt to okładkaCzytam literaturę amerykańskąPrzeczytamm tyle ile mam wzrostu.

1 komentarz:

  1. Czytałam inne książki tej autorki, niektóre to naprawdę mroczne historie i ta widzę, też do nich należy.

    OdpowiedzUsuń