środa, 12 lutego 2014

Hanna Cygler "Czas zamknięty"

Hanna Cygler
"Czas zamknięty"
260 stron
Włodek Hellman żyjący w Gdańsku zapytany kim jest miałby zapewne trudność z jednoznaczną  odpowiedzią. W jego żyłach płynie krew polska, niemiecka oraz żydowska - mocno niebezpieczna mieszanka zważywszy, że chłopaka poznajemy na chwilkę przed wybuchem II Wojny Światowej.

Wladi (zwany tak przez swoją angielską macochę Helen i przyrodnią siostrę Laurę) ma w głowie tylko młodość i miłość. Do tego stopnia lekceważy to, co dzieje się dookoła, że traci ostatnią możliwość ucieczki do Anglii i zostaje sam w momencie wybuchu wojny. Odkrywa, że jego ojciec, wspaniały lekarz został dotkliwie pobity przez "przeciwników" i wskutek tego zmarł. Jego życiu grozi niebezpieczeństwo i postanawia uciec do Wilna. Tam przyjmuje go do własnego domu Maruszewski i daje mu papiery swojego zmarłego syna. Od teraz Włodek staje się Witkiem.

W Wilnie poznaje Feliksa, człowieka niezwykle przedsiębiorczego o bardzo niskim poczuciu cudzej krzywdy. Feliks to absolutny karierowicz, dla niego wojna to kolejna okazja do wzbogacenia się i kombinowania. Obaj z Władkiem muszą uciekać z miasta i znajdują schronienie na wsi w upadłym majątku Sarnowskich. Tam Włodek poznaję Lilę, jak się okaże miłość swojego życia...

Przejmującą historię stworzyła Pani Cygler w tej powieści. Choć nie sięgam po książki o tematyce wojennej, bo jedynie mogę sobie wyobrazić jakie okrucieństwa musieli przeżywać wtedy ludzie, z ciekawością przeczytałam tę właśnie. Na wielu stronach czai się strach przed odkryciem prawdziwej tożsamości, przed nieuniknioną rozłąką z ukochaną osobą, w końcu przed niepotrzebną przecież śmiercią. Śledząc losy Włodka zastanawiałam się jak wielka jest ludzka determinacja do tego by osiągnąć spokój, móc się umyć, przespać w normalnym łóżku czy zjeść coś ciepłego. I co najważniejsze, odnaleźć swoją drugą połówkę...

Książka kończy się chwilkę po zakończeniu wojny. Włodek - doświadczony już partyzant spogląda z ufnością i nadzieją w nowo budującą się przyszłość. Czy odnajdzie Lilę? Mam zamiar się dowiedzieć czytając drugą część historii "Pokonani".

Wyzwania: Polacy nie gęsi...2014 rok z 52 książkamiZ półki 2014Przeczytam tyle ile mam wzrostu

2 komentarze:

  1. Coś dla mnie, a do książek autorki już dawno się zabieram (na razie czytałam tylko jedną), więc może zacznę od tej.

    OdpowiedzUsuń