piątek, 14 lutego 2014

Hanna Cygler "Pokonani"

Hanna Cygler
"Pokonani"
328 stron
 Hanna Cygler zakończyła poprzednią powieść "Czas zamknięty" prawie w połowie zdania :). Świetny bodziec by sięgnąć po kontynuację, co też uczyniłam.

Wojna się skończyła. Ludzie patrzą z optymizmem w przyszłość, chcą odbudować zrujnowany kraj i okaleczone ciała i umysły. Waldek jest z Lilą, wygląda na to, że wszystko powoli się dobrze ułoży... Niestety nie w tej książce. Po wojnie Waldek ze względu na doskonałą znajomość języka staje się wojskowym wysłannikiem/negocjatorem/tłumaczem w kwestiach polskich w Anglii. Patrzy ze zdumieniem jak Londyn szybko po wojnie się podniósł, porównuje z wciąż jeszcze ogromnie zniszczoną Warszawą.

Nie jest mu dane zaznać szczęścia - miłość jego życia odchodzi. Los styka go ponownie z Emilką, ale tu już pierwsze skrzypce zaczyna grać nadużywanie alkoholu. Nie ma mowy o szczęściu i w tym związku.

Kolejna kobieta - przypadek, dziecko, złamane serce... W Polsce zaczyna się fala wielkich podejrzeń, ludzie trafiają do więzień, często już z nich nie wychodzą... Atmosfera podejrzeń i zdrad czai się wszędzie. Nie zabiła tych co przeżyli wojna, ale i tak są pokonani przez własne lęki.

Spotykamy w tej części bohaterów, których poznaliśmy już wcześniej. Patrzymy jak ich losy dziwnie się układają i przeplatają - na przykład rola Maruszewskiego, dawnego "Adama" przywódcy partyzantów. Postać Feliksa jeśli przedtem oburzała, teraz już napawa wstrętem i nienawiścią.

Jest chwila, że Waldek znajduje szczęście i wierzy, że los odmienił się na dobre. Jednak jest nadal jego wielki przeciwnik, który zrobi wszystko, aby sytuację zmienić.

Jeśli ktoś sięgnął po pierwszy tom absolutnie musi przeczytać zakończenie. Choć smutne, takie zapewne prawdziwe...

Wyzwania: Polacy nie gęsi...2014 rok z 52 książkamiZ półki 2014Przeczytam tyle ile mam wzrostu.

1 komentarz:

  1. Widzę, że książki autorki bardzo Ci przypadły do gustu. Muszę i ja się za nie zabrać, bo na razie czytałam tylko jedną.

    OdpowiedzUsuń