niedziela, 2 lutego 2014

Agatha Christie "Zagadka Błękitnego Expresu"

Agatha Christie
"Zagadka Błękitnego
Ekspresu"
272 strony
Główną bohaterką tej powieści jest Katarzyna Grey, która po otrzymaniu pokaźnego spadku udaje się w podróż na Francuską Riwierę. Jako środek transportu obiera pociąg zwany "Błękitnym Ekspresem". W trakcie podróży poznaje Ruth Kettering - nieszczęśliwą żonę Dereka, która planuje rozpocząć nowe życie zukochanym Hrabią. Ruth jest córką bogatego Rufusa Van Aldina, który dla ukochanej córki jest w stanie zrobić wszystko, a z przyjemnością obdarza ją drogocennymi kamieniami...

W trakcie podróży Ruth zostaje zamordowana, ginie rubinowe "Serce Ognia". Katarzyna zostaje poniekąd w sprawę wplątana, gdyż jako ostatnia miała sposobność ze zmarłą rozmawiać. Używając swoich wpływów Van Aldin nakłania samego Herkulesa Poirot do rozwiązania tej smutnej zagadki...

Wątek zbrodni w pociągu nie jest obcy tym, którzy już czytali coś spod pióra Pani Christie. Przypomniało mi się od razu "Morderstwo w Orient Expresie" - jedna z moich ulubionych książek. Tym razem śledztwo jest prowadzone poza wagonem, już na Riwierze.


Film nakręcony na podstawie powieści da się określić jednym mianem - genialny!!!. Drobne zmiany jak chociażby to, że Lady Tamplin, Corky i Lenox nie spotykają się z Kasią (wybaczcie, nie mogłam sobie odmówić tego zdrobnienia) na rivierze, ale w pociągu. W tym samym pociągu możemy spotkać również Hrabię. Ach i ten pociąg... jakoś mam ciągoty do właśnie tego środka lokomocji :).

Lady Tamplin, Corky, Lenox,
Herkules Poirot,
Katarzyna Grey

10 komentarzy:

 1. Chętnie bym i przeczytała i obejrzała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś mi się kojarzy, że film widziałam, ale książki na 99% nie czytałam. Jak uda mi się gdzieś ją dopaść, to chętnie do niej zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje mi się, że kiedyś czytałam, ale chętnie sobie przypomnę, bo nic już nie pamiętam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też wychodzę z założenia, że Agathy nigdy za wiele :)

   Usuń
 4. Agatha jest w ogóle bezkonkurencyjna :) Akurat tego kryminału nie czytałam, ale pamiętam film. Uwielbiam to wcielenie Herculesa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. David Suchet jest też moim ulubionym Poirotem :)

   Usuń
 5. Mam zaległości w czytaniu powieści Agathy...a Poirota po prostu uwielbiam :)
  monweg.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń